Személyes Pünkösd

Pünkösd ünnepén a Szentlélek eljövetelét ünnepeljük. Sokan úgy vélik, hogy ezen az ünnepen arról a régi eseményről emlékezünk meg, amikor Jézus Krisztus feltámadása után 50 nappal eljött a Szentlélek.

Annak idején minden úgy történt, ahogy az Üdvözítő mondta, ahogy a mennybemenetel ünnepi evangéliumában is elhangzik a készületre való felszólítás: „. . . Ti pedig maradjatok a városban, amíg fel nem ruháztattok mennyei erővel.” /Lk 24, 48/
Pünkösd ünnepe azonban a mi személyes pünkösdünk is, amikor mi is részesülünk a Lélek kegyelmeiből. Nem „emlékünnepet” tartunk csupán, mintha a Szentlélek nem áradna és nem alakítana bennünket folyamatosan, ha lelki életet élünk, nem egy hajdani esemény évenkénti felelevenítésére készülünk, hanem átadjuk magunkat, és sóvárogva várjuk, hogy részesei legyünk a „mennyei erőnek”.

Pünkösdi szertartások

A vasárnapi ünnepi Szent Liturgiát követően (11 órától), délután (18 órától) a pünkösdi ünnepkör egyik legfontosabb szertartását végezzük. A térdhajtásos imákkal teli vecsernyén a jelenlévő népért könyörög a pap, kérve hogy szálljon le rájuk a Szentlélek.
Pünkösd hétfőn a Szentháromság ünnepén 11 órától lesz a liturgia.

Elindult a paróchus blog!

Honlapunkon olvashatóak Demkó Balázs szervezőlelkész gondolatai, elmélkedései, cikkei a blog menüpont alatt. Az írásokhoz - regisztráció után - a honlapra bejelentkezve hozzá lehet szólni.

Pünkösdi készület

Jövő vasárnap (június 12-én) Ünnepi Szent Liturgia lesz 11 órától, mivel a Szentlélek
eljövetelének ünnepét tartjuk. Ezért a héten minden szertartás előtt és utána gyónási lehetőséget biztosít Demkó Balázs szervezőlelkész.

Az „első” szentáldozásról

Éppen „elsőáldozás” időszakában vagyunk, amikor sok egyházközségekben a gyerekek felkészülnek az Oltáriszentség vételére, és ezzel megkezdik „szentségi életüket”.

Érdemes tudni, hogy a Keleti Egyház gyakorlata egészen más volt. Csak az elmúlt évszázadokban terjedt el az a szokás, amit ma úgy ünneplünk, hogy „elsőáldozás”. Kezdetben ez nem így volt.

Ünnepi Szent Liturgia

Időpont: 
2011. Június 2. - 17:00
Helyszín: 
Angolkisasszonyok iskolakápolnája - Eger, Kossuth út 8.

Jézus Krisztus mennybemenetelének ünnepén arra emlékezünk, hogy Jézus a feltámadását követő negyvenedik napon apostolai szeme láttára felment a mennybe. Ennek az ünnepnek az elterjedt neve az áldozócsütörtök, ami arra utal, hogy régen eddig tartott a húsvéti szentáldozás ideje.

Jézus ikon

Közelgő események

A Lexikonból

Az a templomi könyv, melyben az esztendő egyes napjaira eső szentek emlékét magasztaló énekek vannak.